Daniel NOWAK – organista, pedagog
Salezjańską Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w Lutomiersku ukończył w roku 2010 w klasie organów mgra Szymona Holtza
Studia licencjackie odbył w Poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego gdzie studiował grę na organach pod kierunkiem prof. Sławomira Kamińskiego i as. Jakuba Pankowiaka.
W 2013 r. w ramach stypendium Erasmus studiował w Musikhochschule Lübeck w klasie Prof. Franza Danksagmüllera.
W 2015 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Łódzkiej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w klasie Prof. Ireny Wisełki – Cieślar oraz dr. Krzysztofa Urbaniaka. W 2017 roku Daniel Nowak zakończył z wynikiem bardzo dobrym drugie studia magisterskie na kierunku Claviorganum w prestiżowej Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów Pietera van Dijka oraz w klasie klawesynu i klawikordu Menno van Delfta specjalizując się w interpretacji muzyki na instrumenty klawiszowe wedle historycznych praktyk wykonawczych.
Od 2015 roku jest studentem studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej im G. i K. Bacewiczów podczas których zajmuje się badaniem rozwoju muzyki na instrumenty klawiszowe oraz próbą zdefiniowania praktyki wykonawczej organowej muzyki F. Liszta w oparciu o nagranie konkretnych utworów na oryginalnych organach F. Ladegasta z 1855 roku w Merseburgu.
Posiada w swoim dorobku artystycznym uczestnictwo i nagrody konkursów organowych (Pierwsze miejsce w Konkursie Organowym Regionu Łódzkiego w 2009 roku, 3 miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Organowym w Olsztynie w roku 2009, Wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in memoriam” w Poznaniu w 2013 roku). Czynnie uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich m.in. Kurs organowy prowadzony przez Pietera van Dijka i Krzysztofa Urbaniaka w Gottorf (organy Mads Kjersgaard 2004 rekonstrukcja instrumentu z 1567) kurs organowy prowadzony przez Maude Gratton w Guern (organy Henry-Auguste Brière 1709), kurs organowy prowadzony przez Martina Rosta i Krzysztofa Urbaniaka w Stralsundzie (organy Friedrich Stellwagen 1659), Kurs organowy prowadzony przez Wolfganga Zerera w Groningen (organy A. Schnitgera z 1691). Przez okres studiów współpracował jako klawesynista i klawikordzista z muzeum C.P.E.Bacha „Komponistenquartier” w Hamburgu, a także z „Orgelakademie Stade” prezentując historyczne organy na terenie Altesland.
Występuje jako solista i kameralista na europejskich festiwalach wykonując repertuar na instrumenty klawiszowe od muzyki dawnej (Recital organowy z okazji jubileuszu 400 lat organów Hansa Hummla w Olkuszu. Recital inaugurujący festiwal „Bliżej Bacha” w Gdańsku. Recital na oryginalnych organach Arpa Schnitgera w Stade, Hollern, Steinkirchen) po prawykonania polskich kompozytorów współczesnych (Mixes 2 na organy i elektronikę Artura Zagajewskiego).
Prowadzi również działalność pedagogiczną (wykłady specjalistyczne, kursy mistrzowskie) propagując autentyczne wykonawstwo muzyki dawnej.
Data ukończenia SOSM:
2010 r.