Inicjatywy

  1. Start
  2. >>
  3. O nas
  4. >>
  5. Inicjatywy

Fundacja Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku prowadzi wiele inicjatyw mających na celu wspieranie przede wszystkim dzieci i młodzieży w dążeniu do osiągnięcia zamierzonych celów jakimi są pasje, zdolności i talenty.

Poniżej przedstawiamy projekty oraz inicjatywy, które były realizowane, są w trakcie realizacji, a także te, które w najbliższym czasie planujemy zorganizować. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z nimi oraz życzliwej pomocy jako dowolnej darowizny ku lepszej przyszłości i marzeń dla tych, którzy nie mogą w pełni ich realizować.

Koncert Pieśni Wielkopostnych

Realizacja: 25 lutego 2024 r.

Miejsce: Kościół Salezjanów w Lutomiersku

Wyjątkowy koncert pieśni wielkopostnych w wykonaniu wspaniałych artystów:
Basia Pospieszalska
Michał Bąk

Wielkopostne Warsztaty Liturgiczne Lutomiersk

Realizacja: 1 – 3 marca 2024 r.

Witamy was na pierwszych Warsztatach Muzyki Liturgicznej w Lutomiersku

Warsztaty przeznaczone są dla muzyków zawodowych, amatorów oraz wszystkich, którzy lubią śpiewać, a dolną granicą wieku jest piętnasty rok życia.

Termin: 1 – 3 marca 2024 r.
Koszt warsztatów: 200 zł – udział w warsztatach, materiały, serwis kawowy.
Osobny jest koszt noclegów i wyżywienia, który dostępny jest w formularzu zgłoszeniowym.

Poprowadzą je: Mariusz Kramarz, Alicja Gaweł-Kramarz, ks. Dariusz Skowron SDB

Formularz zgłoszeniowy – link
Zgoda dla uczestników niepełnoletnich – link
Plan warsztatów – link

Wydarzenie organizowane wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi

Realizacja: 27 stycznia 2024 r.

Koncert zespołu Trio vivo
oraz wręczenie statuetek przyjaciół Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku

Realizacja: 21 listopada 2023 r.

II edycja – Podręcznik na start
Realizacja: sierpień – wrzesień 2023 r.

Kontynuujemy zeszłoroczną inicjatywę „Podręcznik na start” czyli zakupu książek dla młodzieży uczącej się w Salezjańskich Szkołach Muzycznych w Lutomiersku, których sytuacja materialna nie pozwala na ich całkowity zakup.

Podczas I edycji dzięki waszemu wsparciu udało nam się zebrać kwotę 1 725 zł

Drogi Darczyńco! Czy chcesz nam pomóc? Wiemy, że TAK!

Wpłać DOWOLNĄ kwotę na Fundację Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku tytułem: „Podręcznik na start”, a zobaczysz, że twoje serce poczuje się spełnione.

Numer konta: 
98 1600 1462 1830 3035 8000 0001
Tytułem: Podręcznik na start

Współorganizujemy VII Letnią Akademię Organową Młodych
Realizacja: 16-20 lipca 2023 r.

Letnia Akademia Organowa Młodych to czterodniowe mistrzowskie kursy (warsztaty) interpretacji i improwizacji organowej. Tegoroczna VII edycja odbywa się w dniach 16-20 lipca

Poprowadzą ją:
dr hab. Tomasz Orlow prof. UŚ
dr Adam Tański

Szczegóły i zapisy – link

Nagroda na za najlepsze wyniki w nauce

Podczas zakończenia roku szkolnego 2022/2023 Marcinowi Twardowskiemu, uczniowi ucznia Salezjańskiej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lutomiersku przyznano nagrodę w wysokości 1 000 zł za wybitne osiągnięcia w nauce i wszechstronne zaangażowanie w dziedzinie artystycznej i naukowej.

Serdecznie gratulujemy

Zobacz więcej – link

Stypendia naukowe za I i II semestr

Podczas zakończenia roku szkolnego w Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej przyznano drugie stypendia naukowe w kwocie 2 000 zł. Tym razem za semestr I i II roku szkolnego 2022/2023.

Podobnie jak w poprzednim roku szkolnym laureatem został Bartosz Barszcz, uczeń kl. III uzyskując średnią w I semestrze 5,03, a w II 5,13.

Zobacz więcej – link

TOTUS TUUS
wydarzenie artystyczne upamiętniające Jana Pawła II i jego zasługi dla Polski
Realizacja: 28 maja 2023

W związku z majową rocznicą urodzin św. Jana Pawła II oraz pamiętnymi pielgrzymkami do Polski Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Fundacją Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku pragnie przybliżyć widzom sylwetkę papieża Polaka, który zmienił bieg naszej historii.

Szczegóły wydarzenia na plakacie

21 listopada podczas uroczystego koncertu fortepianowego i święta patronki muzyki św. Cecylii, Fundacja rozpoczęła stypendialny program podopiecznych Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Lutomiersku.

Półroczne stypendium naukowe w kwocie 1 000 zł za najlepsze wyniki w nauce za rok szkolny 2021/2022 uzyskując średnią ocen 5,13 otrzymał Bartosz Barszcz, uczeń kl. II

Stypendia naukowe dla uczniów SOSM w Lutomiersku

Fundacja Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku rozpoczyna program stypendialny dla podopiecznych Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Lutomiersku.

Włącz się w inicjatywę pomocy i wsparcia najzdolniejszych uczniów.

Jak pomóc? Jakie stypendium wybrać?
Zobacz więcej

Zapowiedź!

Warsztaty Muzyki Liturgicznej dla organistów
Realizacja: wiosna 2023

Warsztaty Muzyki Liturgicznej przeznaczone są dla wszystkich organistów, bez wyjątku na wykształcenie, poziom zaawansowania czy lata praktyki.

Indywidualne praktyczne zajęcia akompaniamentu liturgicznego oraz improwizacji pomogą dostosować stopień trudności do każdego uczestnika.

Warsztaty poprowadzą:
dr hab. Witold Zalewski, prof UPJPII
dr Adam Tański
dr Stanisław Mieszczak SCJ

Koncert ku czci św. Cecylii
Recital fortepianowy Aleksandry Świgut
Realizacja: 21 listopada 2022

Wraz z Salezjańską Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną w Lutomiersku organizujemy koncert poświęcony patronce muzyki kościelnej św. Cecylii. Będzie to wyjątkowy wieczór pod wieloma względami i w różnych odsłonach.

Podczas koncertu wystąpi światowej sławy pianistka Aleksandra Świgut

W recitalu fortepianowym Pani Aleksandra wykona Sonatę b-moll op. 35 oraz Wariacje op. 2 na temat La ci darem la mano Fryderyka Chopina.

Reportaż z wydarzenia – tutaj

Podręcznik na start I edycja
Realizacja: sierpień – wrzesień 2022 r.

Inicjatywa wsparcia dla młodzieży Salezjańskich Szkół Muzycznych.

Wiemy dobrze, że edukacja i wykształcenie młodego człowieka są bardzo ważnym elementem rozwoju. Prawidłowy i integralny odbywa się w środowisku rodzinnym i szkolnym.

Niejednokrotnie warunki materialne nie pozwalają na wszystkie domowe wydatki. Zbliżające się wakacje, a po nich rozpoczęcie nowego roku szkolnego powoduje często niepewność i stres czy uczeń – dziecko – będzie miało się, z czego uczyć.

Fundacja Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku rozpoczyna inicjatywę zakupu książek dla młodzieży uczącej się w Salezjańskich Szkołach Muzycznych w Lutomiersku, których sytuacja materialna nie pozwala na ich całkowity zakup.

Drogi Darczyńco! Czy chcesz nam pomóc? Wiemy, że TAK!

Wpłać DOWOLNĄ kwotę na Fundację Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku tytułem: „Podręcznik na start”, a zobaczysz, że twoje serce poczuje się spełnione.

Nagrody dofinansowania wyjazdu wakacyjnego LSO
Realizacja: czerwiec – lipiec 2022 r.

Nagrody pieniężne w wysokościach 2 x 1 000 zł oraz 2 x 500 zł ufundowane przez Fundację Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku to odezwa na zaangażowanie i całokształt pracy roku szkolnego czterech uczniów Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Lutomiersku.

Trzynastodniowy wyjazd na Lazurowe Wybrzeże organizowany był przez Delegata ds. młodzieży jako formacyjno-rekreacyjny wyjazd Liturgicznej Służby Ołtarza Inspektorii warszawskiej Salezjanów.

Zobacz więcej – link

Dofinansowanie Zespołu Szkół Salezjańskich im. ks. Antoniego Chlondowskiego w Lutomiersku zakupu fortepianu koncertującego
Kwota dofinansowania: 15 000 zł
Realizacja: czerwiec 2022 r.

Zespół Szkół Salezjańskich, w który wchodzą Szkoły Muzyczne od wielu lat borykał się z brakiem instrumentu koncertującego, który mógłby spełniać walory techniczne, dźwiękowe i artystyczne. Na prośbę dyrektora ZSS w Lutomiersku ks. Kazimierza Dąbrowskiego Fundacja pozyskała od indywidualnych sponsorów środki, które przekazała na realizację dzieła.

Współorganizujemy VI Letnią Akademię Organową Młodych
Realizacja: lipiec 2022 r.

Letnia Akademia Organowa Młodych to czterodniowe mistrzowskie kursy (warsztaty) interpretacji i improwizacji organowej. Tegoroczna VI edycja odbywa się 17 – 21 lipca 2022.

Głównym celem LAOM jest pogłębienie zainteresowań i pasji związanych z muzyką organową, a realizacja tego dokonuje się poprzez prowadzenie zajęć indywidualnych i zbiorowych oraz serię wykładów przedstawiających problematykę interpretacji i improwizacji organowej.

Warsztaty i wykłady będą odbywać się w auli SOSM, w kościele Salezjanów w Lutomiersku oraz przy klawikordzie będącym wierną kopią instrumentu Christiana Gottfrieda Friederici z 1773 znajdującego się obecnie w Paryskim Musée de la musique wykonanego przez warsztat historycznych instrumentów klawiszowych Gregora Bergmanna z Leer.

Zobacz więcej VI LAOM – link

Współorganizujemy V Letnią Akademię Organową Młodych
Realizacja: lipiec 2021 r.

Tegoroczna V Edycja LAOM odbywała się 18-22 lipca 2022 r.

Podczas warsztatów oprócz indywidualnych zajęć mistrz i uczeń, prelekcji, a nawet konkursów odbywają się koncerty.

Pierwszy to koncert inauguracyjny w wykonaniu Adam Tański, który w koncercie organowym zaprezentował utwór Wolfganga Amadeusa Mozarta KV 594 oraz Freski – improwizacje do trzech pieśni liturgicznych.
W drugim koncercie na klawikordzie usłyszeliśmy Daniela Nowaka, Usłyszeliśmy wybrane inwencje, sinfonie, preludia, toccatę e-moll BWV 914 oraz chromatyczną fantazje i fugę d-moll, BWV 903 autorstwa Jana Sebastiana Bacha.
Trzeci koncert, to koncert uczestników LAOM, który zamyka cykl warsztatów. Występujący prezentują umiejętności zdobyte podczas czterodniowej pracy.

Zobacz więcej V LAOM – link


Działania Fundacji Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku możesz wesprzeć wpłacając dowolną kwotę na konto:

Fundacja Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku
ul. Kopernika 3
95-083 Lutomiersk
e-mail fundacja@lutomiersksalezjanie.pl
tel. 696 – 485 – 630

Numer konta: 98 1600 1462 1830 3035 8000 0001
NIP 7312056876
REGON 36772319700000