Adam Tański

  1. Start
  2. >>
  3. Adam Tański

Adam Tański

Adam TAŃSKI – dr, organista, kompozytor, pedagog
Salezjańską Ogólnokształcąca Szkołę Muzyczną II stopnia w Lutomiersku ukończył w roku 2009 w klasie organów mgr Agnieszki Wrocławskiej

Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki i prof. Jarosława Wróblewskiego. Ukończył również z wyróżnieniem Hochschule für Musik w Moguncji w klasie organów prof. Gerharda Gnanna oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie organów prof. Michela Bouvarda oraz prof. Oliviera Latry. W latach 2015-2017 Adam Tański prowadził działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Aktualnie wykłada sztukę gry organowej i improwizacji w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Łomży.

Jest finalistą I Międzyuczelnianego Konkursu Improwizacji w Katowicach (2017) oraz laureatem:

  • nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2015),
  • I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym „W kręgu europejskich organów barokowych” w Katowicach (2014).
    Był półfinalistą międzynarodowych konkursów organowych: im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie (2013), im. L. Janačka w Brnie (2012), im. J. S. Bacha w Wiesbaden (2009).

Został stypendystą Lions Club Warszawa NIKE (2014, 2015), francuskich fundacji: Meyer oraz Brieux Ustarizt (2013-2015), Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2010, 2011) oraz Prezesa Rady Ministrów (2006, 2007).

Koncertuje na festiwalach w Polsce i za granicą; ma na swoim koncie występ w Filharmonii Narodowej w Warszawie, recitale i koncerty organowe w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii oraz współpracę z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina.

Prowadzi również prężną działalność kompozytorską, a jego utwory były wykonywane w Polsce i Niemczech. W 2018 roku został wydany zbiór jego kompozycji na instrumenty klawiszowe.

Data ukończenia SOSM:
2009 r.