Błażej Musiałczyk

  1. Start
  2. >>
  3. Błażej Musiałczyk

Błażej Musiałczyk

Błażej MUSIAŁCZYK – organista, pedagog
Salezjańskie Liceum Muzyczne w Lutomiersku ukończył w roku 2002 w klasie organów mgra Michała Olszewskiego.

„Wspominając z dzisiejszej perspektywy licealne lata, przypomina mi się jedno ze spotkań moich rodziców z ks. Zbigniewem Malinowskim – dyrektorem szkoły – z ust którego padły słowa, które stały się niemal prorocze: „Błażej pasuje mi na północ, widzę go grającego w jakiejś katedrze”.

Choć traktować te słowa należało jako dobrą wróżbę lub zapewnienie rodziców o właściwej drodze edukacyjnej syna, czas potwierdził niezwykłą trafność tych słów, ponieważ od 2006 roku z nieskrywaną dumą pełnię funkcję organisty Katedry w Oliwie, grając na jednych z najsłynniejszych organów w Polsce i świecie.

Czas nauki w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku to jeden z najważniejszych etapów mojego życia. Nie mam na myśli jedynie sentymentalnych wspomnień licealnych, które większość z nas posiada. Chodzi o coś więcej, dużo więcej. Czas spędzony w murach liceum Księży Salezjanów to nie tylko wiedza i umiejętności, które nabyłem dzięki przekazanej wiedzy i poświęceniu wykładowców. Lata licealne, to w tym przypadku również kształtowanie osobowości i charakteru, które w oparciu o niezmienne i najważniejsze wartości chrześcijańskie stały się podstawą później podejmowanych działań i decyzji”.

Pochodzi z Sieradza. Na stałe związany z Wejherowem i Gdańskiem, gdzie od 2006 roku pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej jak również prezentera znajdujących się tam, słynnych na całym świecie organów. Jest wykonawcą ponad pięciuset koncertów.
Od 2010 roku pełni funkcję dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego. Zajmuje się również działalnością dydaktyczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu, której uczniowie zdobywają najwyższe laury na konkursach muzyki organowej, a absolwenci z powodzeniem kontynuują naukę w uczelniach w Polsce i za granicą.

Jest dyrektorem Międzynarodowego Letniego Festiwalu Organowego w Tucholi, pomysłodawcą oraz dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Sieradzka Jesień Organowa oraz pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Muzycznego „Niepodległa Wielu Wymiarów” realizowanym na całym Pomorzu. Ponadto Błażej Musiałczyk jest prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki, w ramach której realizuje szereg działań promujących muzykę organową.
Na stałe współpracuje ze znakomitym trębaczem – Pawłem Huliszem ,zespołem Tubicinatores Gedanenses, z oraz sopranistką Małgorzatą Rocławską z którymi koncertuje na wielu festiwalach w Polsce i Europie.
Naukę gry na organach rozpoczął w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, w klasie mgr Michała Olszewskiego, kontynuującego tradycję słynnej szkoły organistowskiej w Przemyślu.

Jest absolwentem Gdańskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Laureat III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi w roku 2005. W roku 2010 ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w roku 2018 Podyplomowe Studia w zakresie Zarządzania Oświatą w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku.

Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów takich jak Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Wolfgang Deutsch, Jose Enrique Ayarra Jarne, Jaroslav Tuma, Julian Gembalski oraz Pierre Pincemaille i Wolfgang Seifen( improwizacja organowa).

W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty „Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie” która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty. W 2017 roku nagrał płytę w Kościele pw. Św. Trójcy w Gdańsku wraz z zespołem trębaczy barokowych Tubicinatores Gedanenses.

Posiada na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji.

Koncertuje jako solista i kameralista.

Data ukończenia SOSM:
2002 r.