Karol Szwech

  1. Start
  2. >>
  3. Karol Szwech

Karol Szwech

Karol SZWECH – dyrygent, pedagog, organista
Salezjańskie Liceum Muzyczne w Lutomiersku ukończył w roku 2011 w klasie organów mgra Łukasza Kadłubowskiego.

Ukończył studia w klasie dyrygentury symfoniczno – operowej prof. Tomasza Bugaja (2014 – 2019) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, wieńcząc je dyrygenckim debiutem z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. W 2017 roku otrzymał wyróżnienie na Drugim Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim we Wrocławiu im. Adama Kopycińskiego.
Podczas swoich studiów pracował m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Polskiego Radia i Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jako dyrygent odbył dwuletnie praktyki studenckie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W 2020 roku ukończył studia podyplomowe na kierunku Menedżer Muzyki realizowane na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.
Studiował Muzykę Kościelną (studia licencjacie), którą ukończył z wyróżnieniem w 2014 roku, oraz grę na organach (studia magisterskie) w klasie prof. Jerzego Dziubińskiego.
Był stypendystą Rektora Uniwersytetu Muzycznego, stypendystą Centrum Myśli Jana Pawła II – stypendium miasta stołecznego, oraz stypendystą Prezesa Rady Ministrów.
W lutym 2020 roku wziął udział w Drugim Międzynarodowym Kursie Dyrygenckim z Michalisem Economu i Athens Philharmonia Orchestra w Atenach. Ponadto kształcił się pod kierunkiem Massimiliano Caldiego, Stanisława Diaczenko, Yu Fenga, oraz Carlo Montanaro. Doskonalił swoje umiejętności asystując dyrygentom, m.in: Mirosławowi Jackowi Błaszczykowi, Massimiliano Caldiemu czy Michałowi Dworzyńskiemu.
Jako organista i dyrygent występował między innymi we Francji, Anglii oraz Grecji.
We wrześniu 2020 roku rozpoczął pracę w Polskiej Operze Królewskiej na stanowisku dyrygenta – asystenta. Od 2019 roku prowadzi klasę dyrygentury na wydziale Muzyki Kościelnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Poza tym kierował pracą chórów i zespołów muzycznych między innymi: Chórem Kolegium Św. Stanisława Kostki w Warszawie, Chórem Parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie, Chórem Parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Był również zaangażowany w rozwój chóralistyki w Suwałkach współtworząc trzynaście edycji Terezjańskich Warsztatów Muzyczno – Liturgicznych. Od 2013 roku pracuje jako organista w Parafii Św. Michała Archanioła na Mokotowie.

Data ukończenia SOSM:
2011 r.