Krysztofiak Anna

  1. Start
  2. >>
  3. Krysztofiak Anna

Krysztofiak Anna

Anna KRYSZTOFIAK – multiinstrumentalistka, wokalistka
Salezjańską Szkołę Muzyczną II stopnia w Lutomiersku ukończył w roku 2001 w klasie organów mgr Katarzyny Sekury

Naukę gry na organach pobierała w latach 1998-2002. Równolegle uczęszczała do Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi. Swój dyplom z Liceum Plastycznego dedykowała Salezjańskiej Szkole Muzycznej w Lutomiersku, a było to graficzne opracowanie wydawnictwa nutowego, identyfikacja wizualna szkoły i projekt okładki CD. W tym samym czasie zagrała dyplom z gry na organach, uzyskując notę bardzo dobrą. Na studiach historii sztuki wciąż udawało się jej łączyć zainteresowania naukowe w obszarze muzyki i plastyki, poszukując okazji do opracowania tematów muzycznych w ikonografii, dotyczących formy dawnych instrumentów muzycznych, prospektów organowych, itp. Zaowocowało to nagrodą Ministerstwa Nauki i Kultury oraz „Medalem za chlubne studia UŁ”, a także pracą magisterską poświęconą organom w Sulejowie. Liczne zajęcia w Akademii Muzycznej w Łodzi na jakie uczęszczała podczas studiów uniwersyteckich, za zgodą dziekana wydziału filozoficzno-historycznego zaliczała do swojego indeksu. Tym sposobem wiele osób sądziło iż Anna Krysztofiak studiuje w Akademii Muzycznej. Tymczasem w dziedzinie praktyki gry na instrumentach dawnych,Anna pobierała lekcje prywatne u profesorów klawesynu, wokalistyki, czy violi da gamba. Od czasu do czasu, sporadycznie udzielała się się na forum publicznym w akademii, czy to z wykładem o organach Ameryki Łacińskiej na Kole naukowym Organistów, czy to po latach współpracując z Katedrą Klawesynu i Muzyki Dawnej w ramach „Dnia z wirginałem”, udostępniając swoje instrumenty studentom i prowadząc okolicznościowy wykład.

Aktualnie Anna Krysztofiak jest artystką Chóru Filharmonii Łódzkiej, występującą również jako solistka chóru. Oprócz tego wykonuje partie dzieł oratoryjnych, a także recitale w repertuarze muzyki dawnej, koncertując w kraju i za granicą. Będąc multiinstrumentalistką gra na instrumentach dawnych i etnicznych, w tym na szeregu instrumentów chińskich i japońskich. Jest jedyną osobą w Europie, która w stałym repertuarze wykonuje utwory nanguan w konserwatywnej stylistyce, co zostało docenione przez etnomuzykologów i sinologów obecnych na międzynarodowej konferencji CHIME w Lizbonie, w 2018 roku.

Kształciła się indywidualnie i na kursach mistrzowskich m.in. u Olgi Pasiecznik, Nicolasa Parle, Marka Caudle, Marka Toporowskiego, Kyoko Kubota, Lin Po Chi, Abdou Ouardi, oraz u innych nauczycieli w Brukseli, Quanzhou i Tajpej. Odbywała praktykę w budownictwie organowym w pracowni organmistrzowskiej Manufacture d’Orgue de Bruxelles Patrick Collon. Przez rok pełniła funkcję organisty parafii polskiej przy kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli. W roku 2018 obchodzi 20-lecie stałej posługi organisty. Anna Krysztofiak została nagrodzona stypendiami artystycznymi i naukowymi, w tym także stypendium rządowym Tajwanu, dzięki któremu mogła studiować tradycyjną muzykę chińską nanguan w Taipei National University of the Arts w klasie prof. Lin Po Chi. Przez dwa i pół roku była dyrektorem artystycznym Festiwalu „Muzyka w Ogrodzie Chińskim” w Łazienkach Królewskich w Warszawie, który był jej autorskim projektem. W jej dorobku znajdują się koncerty w kraju i za granicą (Czechy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Tajwan, Maroko).

Występowała jako solistka z The Harp Consort, Andrew Lawrence-King, a także z Marią Pomianowską i jej zespołem. Koncertowała na festiwalach Kolory Polski i Kręgi Sztuki, Festiwal Światła w Łazienkach Królewskich, oraz na wielu innych festiwalach, na uczelniach i w filharmoniach, ponadto miała zaszczyt uświetniać wizyty dyplomatyczne z Dalekiego Wschodu: Ksieżnej Hisako Takamado, prezydenta Chin Xi Jinpinga, ministra obrony Chin Wanguan Changam, wiceministra ChRL Xianga Zhaoluna i innych szlachetnych gości.

Za swoją pracę artystyczną została nagrodzona przez Marszałka Województwa Łódzkiego.

Prywatnie ceni sobie spokój na łonie natury. Uprawia ogród ekologiczny z warzywami i kurami.

Data ukończenia SSM:
2001 r.