Marcin Armański

  1. Start
  2. >>
  3. Marcin Armański

Marcin Armański

Marcin ARMAŃSKI – organista, pedagog
Salezjańskie Liceum Muzyczne w Lutomiersku ukończył w roku 2002 w klasie organów mgra Michała Olszewskiego.

Absolwent AM im. K.Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Od 2007 r. mieszka w Świdnicy gdzie przez wiele lat pełnił funkcję kantora Kościoła Pokoju.

Prowadzi klasę organów w PSM im. L. Różyckiego w Świdnicy oraz w SSM II st. Jest wykładowcą Diecezjalnego Studium Organistowskiego. Sprawuje funkcję kierownika artystycznego Cieplickich Koncertów Organowych oraz Bolkowskiego Lata Muzycznego.

Nigdy nie wiedziałem co bardziej mnie pociąga, muzyka wydobywająca się z organów czy zewnętrzne piękno samego instrumentu ?. Szczególnie podobały mi się barokowe szafy organowe o różnorodnej formie ze swoimi bogato zdobionymi prospektami i detalami będącymi często małymi dziełami sztuki. W pewnym sensie instrument poprzez swój estetyczny kształt oddziałuje już na wyobraźnię i pobudza ją do usłyszenia jakiejś wewnętrznej harmonii zanim jeszcze muzyk naciśnie klawisze. W pewnym momencie swoje zainteresowanie skierowałem w stronę pozytywów szkatulnych i klawikordów, które można nazwać instrumentami osobistymi.

Zafascynowała mnie idea miniaturyzacji oraz ich zapomniane brzmienie. Bardzo ciekawym aspektem jest poznawanie dawnych technologii i tajemnic rzemiosła w trakcie rozwiązywania najróżniejszych problemów towarzyszącym danej rekonstrukcji. Tak powstały moje pierwsze instrumenty. Wykorzystuję je podczas koncertów, wykładów, zajęć z dziećmi.

Buduję także pozytywy, portatywy i klawikordy na specjalne zamówienia

Data ukończenia SOSM:
2002 r.