Egzamin z akompaniamentu liturgicznego

  1. Start
  2. >>
  3. 2012
  4. >>
  5. marzec
  6. >>
  7. 22
  8. >>
  9. Egzamin z akompaniamentu ...

Egzamin z akompaniamentu liturgicznego

[object Object]

Dla nas, maturzystów, były to dwa najważniejsze dni, gdyż po trzech latach ciężkiej pracy nadszedł czas, kiedy to musieliśmy się wykazać zdobytymi umiejętnościami z zakresu gry liturgicznej. W komisji zasiedli: ks. Zbigniew Malinowski, ks. Kazimierz Dąbrowski oraz ks. Mirosław Wyszogrodzki.

W pierwszym dniu zaprezentowało się siedmiu uczniów. Dwóch z nich, Mariusz Wiktorowski i Łukasz Jarosz, z pomocą koleżanek i kolegów, wykonali swoje własne kompozycje. Były to: „Msza c-moll na chór mieszany i organy” oraz „Msza c-moll na chór mieszany a capella”. Otrzymali oni oceny celujące.

W drugim dniu zaprezentowało się sześciu uczniów. Niemniej jednak pozostali maturzyści wykazali się szerokim repertuarem w zakresie pieśni solowych oraz pieśni z tradycyjnym akompaniamentem. Można było usłyszeć m. in. : „Ave Maria” Schuberta, Perosiego, Dossa, Donizettiego, oraz ks. Zbigniewa Malinowskiego; „La Califfę” w opracowaniu naszych absolwentów.

Sam egzamin jak i obrady odbywały się bardzo sprawnie. Niezwykle radosną wiadomością dla nas był fakt, iż cała nasza „trzynastka” zdała ten najważniejszy egzamin.

Nie pozostaje nic innego jak życzyć naszym dyplomowanym organistom wiele sukcesów w pracy zawodowej, by muzyka, która jest integralną częścią liturgii, wykonywana była na większą chwałę Boga i ku pożytkowi wiernych. Jeśli każdy z nas dołoży wszelkich starań, aby, tak się stało, wówczas będziemy „otwierać kontuar organów z takimi uczuciami, z jakimi wierni otwierają swe modlitewniki”.

Szukaj