II Letnia Akademia Organowa Młodych – Lutomiersk 2018

  1. Start
  2. >>
  3. 2018
  4. >>
  5. czerwiec
  6. >>
  7. 28
  8. >>
  9. II Letnia Akademia Organowa...

II Letnia Akademia Organowa Młodych – Lutomiersk 2018

Letnia Akademia Młodych była forum dla wymiany doświadczeń artystycznych związanych z wykonawstwem organowym w wielu jego aspektach, takich jak: technika gry, historyczne techniki wykonawcze, pogłębiona świadomość dotycząca budownictwa organowego, improwizacja organowa, a także oprawa liturgii.
Profesjonalna kadra pedagogiczna, którą stanowili wychowankowie naszej szkoły – Adam Tański i Daniel Nowak – poprowadzili zajęcia z interpretacji muzyki oraz improwizacji organowej.
Program drugiej edycji kursów obejmował warsztaty organologiczne które odbywały się oprócz budynku naszej szkoły i na znajdujacych się tam instrumentach, także w łódzkiej Archikatedrze (organy firmy Eisenbart) i w Filharmonii Łódzkiej która jest jedyną salą koncertową na świecie posiadającą dwoje organów reprezentujących odrębne style budowy.
Kursanci mieli niebywałą okazję pracować w Filharmonii Łódzkiej przy kopii organów Gottfrieda Silbermanna z 1735 roku z kościoła św. Piotra we Freibergu, zbudowanych przez zakład organmistrzowski Christiana Wegscheidera z Drezna, a także przy instrumencie symfonicznym wzorowanym na organach angielskich z XIX wieku wykonanych przez austriacką firmę Rieger Orgelbau z Schwarzach.
Warsztaty były ciekawym doświadczeniem i okazją do wymiany spostrzeżeń i poglądów w gronie młodych adeptów sztuki organowej z całego kraju. W warsztatach wzięło udział 24 uczestników z różnych regionów Polski.
Na zakończenie Letniej Akademii Organowej w Lutomiersku odbył się koncert organowy w wykonaniu uczestników. Na jego repertuar złożyły się dzieła opracowywane w czasie zajęć z interpretacji i improwizacji organowej. Dla wykonawców była to szansa na sprawdzenie swojej nowo zdobytej wiedzy i wykorzystanie jej w warunkach koncertowych.
Po koncercie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Więcej informacji, zdjęć, i filmików z warsztatów na facebooku naszej szkoły.

Szukaj