V Letnia Akademia Organowa Młodych – koncert inauguracyjny

  1. Start
  2. >>
  3. 2021
  4. >>
  5. lipiec
  6. >>
  7. 14
  8. >>
  9. V Letnia Akademia Organowa...

V Letnia Akademia Organowa Młodych – koncert inauguracyjny

Koncertem organowym w wykonaniu Adam Tański otworzyliśmy V Letnią Akademię Organową Młodych.

Podczas koncertu usłyszeliśmy utwór Wolfganga Amadeusa Mozarta – Adagio – Allegro – Adagio f-moll, KV 594 oraz Freski – improwizacje do trzech pieśni liturgicznych.

Letnia Akademia Organowa Młodych (LAOM) to czterodniowe mistrzowskie kursy (warsztaty) interpretacji i improwizacji organowej. Jej organizatorem jest Salezjańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Lutomiersku (SOSM). Głównym celem LAOM jest pogłębienie zainteresowań i pasji związanych z muzyką organową. Realizacja tego dokonuje się poprzez prowadzenie zajęć indywidualnych i zbiorowych oraz serię wykładów przedstawiających problematykę interpretacji i improwizacji organowej.

LAOM jest również formą wymiany doświadczeń artystycznych związanych z wykonawstwem organowym w wielu jego aspektach: technika gry, historyczne techniki wykonawcze, pogłębiona świadomość dotycząca budownictwa organowego, improwizacja organowa, animacja liturgiczna.

Podczas LAOM uczestnicy będą korzystać z bogatego instrumentarium i zaplecza SOSM.

Ponadto będą mieli niebywałą okazję pracować przy kopii organów barokowych Gottfrieda Silbermanna z 1735 roku z kościoła św. Piotra we Freibergu, zbudowanych przez zakład organmistrzowski Christiana Wegscheidera z Drezna oraz przy organach romantycznych – instrumencie symfonicznym wzorowanym na organach angielskich z XIX wieku wykonanych przez austriacką firmę Rieger Orgelbau z Schwarzach w Austrii. Oba te wyjątkowe instrumenty znajdują się w Łódzkiej Filharmonii im. A. Rubinsteina

LAOM 2021 poprowadzą dwaj młodzi artyści muzycy, którzy swoją edukację muzyczną zdobywali w polskich, niemieckich i francuskich wyższych uczelniach artystycznych. Są nimi Adam Tański i Dawid Nowak

Dzisiejszy koncertujący, Adam Tański,

jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki i prof. Jarosława Wróblewskiego. Ukończył również z wyróżnieniem Hochschule für Musik w Moguncji oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu kształcąc się w klasie organów prof. Michela Bouvarda oraz prof. Oliviera Latry.

Koncertuje na festiwalach w Polsce i za granicą; ma na swoim koncie występ w Filharmonii Narodowej w Warszawie, recitale i koncerty organowe w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii oraz współpracę z Filharmonią Łódzką.

We wrześniu 2019 roku uzyskał na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie stopień doktora w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.

Szukaj