Koncert pieśni pasyjnych w Lutomiersku

 1. Start
 2. >>
 3. 2024
 4. >>
 5. marzec
 6. >>
 7. 18
 8. >>
 9. Koncert pieśni pasyjnych w...

Koncert pieśni pasyjnych w Lutomiersku

17 marca o godz. 11.00 w kościele Salezjanów w Lutomiersku odbył się koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu chóru naszej szkoły.

Muzyka i śpiew stanowią ważny element liturgii, nabożeństw i całej tradycji Kościoła. Kościół był i jest miejscem gdzie realizują się słowa św. Pawła, z Listu do Efezjan: „Przemawiajcie do siebie wzajemnie w psalmach f hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w naszych sercach”.

Piękno wykonywanej muzyki podkreśla znaczenie liturgii, która uświęca człowieka i pozwala doświadczyć obecności Boga. Św. Augustyn, doktor i nauczyciel Kościoła w sposób szczególnie piękny wyraził istotę oddziaływania muzyki na człowieka. Pisze On w swoich „Wyznaniach”: „Ile razy płakałem, słuchając hymnów Twoich i kantyków, wstrząśnięty błogim śpiewem Twego Kościoła. Głosy te wlewały się do moich uszu, a gdy Twoja prawda ściekała kroplami do serca, parowało z niego gorące uczucie pobożnego oddania. Z oczu płynęły łzy i dobrze mi było z nimi„.

Czas Wielkiego Postu, to czas kiedy w sposób szczególny pieśni „wlewają się” do uszu wiernych, wyrażając treści przeżyć pasyjnych, doświadczeń cierpienia i męki, ale i radosnych, związanych z pokonaniem grzechu Zmartwychwstaniem Jezusa oraz nadzieją wyzwolenia człowieka od zła.

Podczas koncertu wysłuchaliśmy następujących utworów:

 1. Inroit: „Miserere mihi Domine” – w wykonaniu scholii gregoriańskiej
 2. Fragmenty gorzkich żali: „Pobudka”, „Jezu Chryste Panie miły” w  opracowaniu Andrzeja Banasiewicza
 3. „In Monte Oliveti” G. Martiniego
 4. „Popule meus” – M. Sawy
 5. „Miserere” – A. Lottiego
 6. „Oto ona” – J. Krutula
 7. „Anima Christi sanctifica me” – M. Frisiny
 8. „Stabat Mater” – Z. Kodaly`a
 9. „Ubi caritas” – Oli Gjeilo
 10. „O Crux ave” – Richardsa Dubrego

Był to wyjątkowy czas, nie tylko jako artystyczne przeżycie, ale także jako doskonała okazją do spędzenia czasu w sposób pełen piękna i głębokiej emocji. Dla niektórych osób muzyka, nabożeństwa pasyjne stanowią ważny element celebracji Wielkiego Postu i przygotowania do świąt Wielkanocnych, pozwalając jednocześnie na chwilę zadumy i kontemplacji nad męką i zmartwychwstaniem Chrystusa.

Wykonawcami koncertu był chór Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku pod dyrekcją ks. Kazimierza Dąbrowskiego przy akompaniamencie Krzysztofa Dziedzica. Koncert prowadził ks. Dariusz Skowron

Szukaj