VIII Letnia Akademia Organowa Młodych – podsumowanie

  1. Start
  2. >>
  3. 2024
  4. >>
  5. lipiec
  6. >>
  7. 22
  8. >>
  9. VIII Letnia Akademia Organowa...

VIII Letnia Akademia Organowa Młodych – podsumowanie

VIII Letnia Akademia Organowa Młodych rozpoczęła się 14 lipca wyjątkowym koncertem organowym w wykonaniu Adama Tańskiego. Był to idealny początek czterodniowych warsztatów, które skupiły się na interpretacji i improwizacji organowej, przyciągając młodych muzyków gry na organach z całego kraju.

Wydarzenie to nie tylko dostarczyło uczestnikom inspiracji, ale również dało im możliwość bezpośredniego kontaktu z doświadczonymi mistrzami organów: Tomaszem Orlowem i Adamem Tańskim. Warsztaty obejmowały zarówno spotkania indywidualne, koncerty jak i wykłady, pozwalając uczestnikom na głębsze zrozumienie technik gry oraz artystycznego wyrazu.

Większość zajęć warsztatowych odbywała się w naszej szkole, która udostępniła całą infrastrukturę oraz instrumentarium. Kursanci cenili sobie możliwość korzystania z instrumentów, które dostępne były 24h.

We środę natomiast zajęcia odbywały się w w filharmonii, gdzie młodzi organiści mieli okazję grać na jednych z najlepszych instrumentów – przeczytaj więcej. To wyjątkowe doświadczenie pozwoliło im doskonalić swoje umiejętności i zdobyć cenne wskazówki od wybitnych nauczycieli.

Jednym z fascynujących elementów warsztatów była wizyta w zakładzie organmistrzowskim „Organmistrzostwo Andrzej Sutowicz”. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak powstają i są naprawiane organy, co pozwoliło im lepiej zrozumieć mechanizmy działania tych skomplikowanych instrumentów. To praktyczne doświadczenie z pewnością wpłynęło na ich spojrzenie na organy, nie tylko jako instrumenty muzyczne, ale także jako dzieła sztuki i inżynierii. Letnia Akademia Organowa Młodych okazała się nie tylko edukacyjnym, ale i inspirującym wydarzeniem, które z pewnością pozostawi trwały ślad w sercach i umysłach jej uczestników.

Tradycyjnie warsztaty LAOM kończy koncert organowy uczestników, który odbywa się ostatniego dnia po Mszy św. o godz. 19,00 w naszym przyklasztornym kościele. Wybrani uczestnicy prezentują zdobyte umiejętności w szerokiej barwie kompozycji różnych epoko, a także własnych improwizacji.

Zakończenie przypieczętowuje rozdanie dyplomów uczestnictwa w warsztatach, które wręczane są przez ks. dyrektora Kazimierza Dąbrowskiego SDB oraz prowadzących.

Za rok kolejne warsztaty w jeszcze bogatszej formie. Ale o tym w niedalekiej przyszłości.

Szukaj