Koncert maryjno-wielkanocny naszego chóru

  1. Start
  2. >>
  3. 2025
  4. >>
  5. maj
  6. >>
  7. 19
  8. >>
  9. Koncert maryjno-wielkanocny naszego chóru

Koncert maryjno-wielkanocny naszego chóru

18 maja odbył się wyjątkowy koncert chóralny naszej szkoły, prowadzony przez księdza Kazimierza Dąbrowskiego SDB przy organowym akompaniamencie Łukasza Różyło. Program koncertu w większości poświęcony był muzyce o tematyce maryjnej, oferując słuchaczom niezapomniane przeżycia muzyczne.

Na początku koncertu zaprezentowane zostały dwie pieśni maryjne: „Z dawna Polski tyś Królową” w opracowaniu Jakuba Szafrańskiego oraz „Dzwoneczek Maryi” opracowany przez Stanisława Kwiatkowskiego. Te piękne kompozycje wprowadziły publiczność w duchową atmosferę koncertu.

Następnie usłyszeliśmy chorał Jana Sebastiana Bacha z kantaty 147 – „Jesus bleibet meine Freude” (Jezu, radości mego pragnienia) – wykonany na chór i organy. Kantata ta została pierwotnie skomponowana na Święto Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i po raz pierwszy wykonano ją 2 lipca 1723 roku.

Kolejną część koncertu stanowiły różnorodne opracowania muzyczne:

  • „Ave Maria” – Gulio Cacciniego na dwa głosy równe i organy
  • „Omni Die dic Mariae” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego na chór mieszany
  • „Ave Regina coelorum” Mariusza Kramarza
  • Cantate Dominum” G. F. Haendla
  • Pieśń „Zwycięzca śmierci” w opracowaniu ks. Antoniego Chlondowskiego
  • „Oto jest dzień” Huberta Kowalskiego
  • „Misericordias Domini” Henryka Botora

W dniu koncertu obchodziliśmy 105. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Przywołując jego postać, wykonano utwór Juliusza Łuciuka do słów papieża: „O ziemio polska, ziemio trudna i doświadczona”, które zostały wypowiedziane na warszawskim Okęciu 8 czerwca 1987 roku na rozpoczęcie trzeciej pielgrzymki do Polski.

Przedostatni utwór, jaki usłyszeliśmy, to kompozycja wokalno-instrumentalna do tradycyjnego łacińskiego tekstu „Da nobis pacem” (daj nam pokój). Na zakończenie koncertu zabrzmiała tradycyjna melodia irlandzka „An Irish Blessing” (Irlandzkie błogosławieństwo) w aranżacji Jamesa Moore’a.

Szukaj