Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu naszego chóru
Boże Narodzenie, jest nie tylko wielkim świętem kościelnym. Jest przede wszystkim najbardziej zacisznym świętem domowego ogniska i rodziny. Podczas koncertu kolęd i pastorałem naszego chóru, który odbył się 8 stycznia przybliżyliśmy piękno naszych tradycji.
Nazwa kolędy jako popularnej dziś pieśni związanej ze świętami Bożego Narodzenia pochodzi od łacińskiego słowa calendae, co oznaczało w kalendarzu juliańskim pierwszy dzień miesiąca, szczególnie obchodzony w styczniu. W starożytnym Rzymie i poza nim odwiedzano się wtedy wzajemnie oraz obdarowywano prezentami. Śpiewano również pieśni związane z obrzędami noworocznymi. Obyczaj ten przetrwał do XVI wieku.
Jednak słowo kolęda zyskało dzisiejsze znaczenie dopiero pod koniec XVII wieku, wcześniej pieśni te nazywano rotułami, symfoniami, pieśniami, piosneczkami, kantykami, kantyczkami i pastorałki. Do Polski kolędy przyszły z Zachodu, ale tylko tu nabrały niepowtarzalnego, swojskiego charakteru.
Wiele śpiewanych przez nas kolęd pochodzi sprzed kilkuset lat i wciąż są w wielowiekowej tradycji przekazywane z pokolenia na pokolenie. Prawdopodobnie możemy poszczycić się największą ilością kolęd na świecie. Ponadto wyróżniają się one bogactwem melodii. Melodie kolęd są różnorodne – uroczyste hymny, surowe chorały, zamaszyste polonezy, rzewne kujawiaki, żywe mazury, skoczne krakowiaki i liryczne dumki.
Podczas koncertu usłyszeliśmy kolędy w opracowaniu na chór męski i mieszany a’cappella i z towarzyszeniem organów, a wykonawcami byli Chór męski i chór mieszany naszej szkoły pod dyrekcją ks. Kazimierza Dąbrowskiego.
W opracowaniu na chór męski usłyszeliśmy
Bóg się rodzi, Tryumfy króla niebieskiego, Bracia patrzcie jeno, Z narodzenia Pana, Jasna Panna, Serca ludzkie.
W opracowaniu na chór mieszany usłyszeliśmy
Wśród nocnej ciszy, Gdy się Chrystus rodzi, Święta Panienka, Kołysanka, Przybieżeli do Betlejem, Cicha noc, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Wesoła nowinę, Do szopy hej pasterz, W żłobie leży oraz bożonarodzeniową piosenkę J. Ruttera Angel’s carol.
Akompaniament organowy: Łukasz Różyło
Prowadzenie koncertu: ks. Dariusz Skowron SDB
ks. Kazimierz Dąbrowski SDB