Wiąz „Taczanowskiego” finalistą konkursu „Drzewo roku 2022 w Polsce”

  1. Start
  2. >>
  3. 2022
  4. >>
  5. maj
  6. >>
  7. 12
  8. >>
  9. Wiąz „Taczanowskiego” finalistą konkursu...

Wiąz „Taczanowskiego” finalistą konkursu „Drzewo roku 2022 w Polsce”

Dzięki staraniom naszej nauczycielki Pani Agnieszki Adrianowskiej, do konkursu „Drzewo Roku 2022” wiąz „generała Taczanowskiego” znalazł się w grupie 16 polskich wyróżnionych drzew.

Miło nam poinformować, iż nasze lokalne, wyjątkowe i majestatyczne drzewo, które rozpościera swoje konary w ogrodzie Salezjanów, pretenduje do walki o bycie laureatem Drzewa ROKU 2022. 

To drzewo – „Wiąz Taczanowskiego” było świadkiem bohaterskich czynów powstańców, samego generała Edmunda Taczanowskiego i miejscowej ludności. Klasztor był twierdzą orężną i ostoją dla walczących w obronie Polski i polskości.

Drzewo rośnie w miejscu o bogatej historii, zasługuje na szacunek i wyróżnienie. Warto podkreślić, iż Lutomiersk za udział w powstaniu styczniowym, dekretem cara, utracił prawa miejskie. Można by rzec, iż historia zatoczyła koło – Lutomiersk od 1 stycznia 2022 roku otrzymał prawa miejskie. Wiąz dalej rośnie, daje natchnienie uczniom uczącym się w Salezjańskich Ogólnokształcących  Szkołach Muzycznych I i II stopnia, a także wszystkim innym uspokojenie czy wyciszenie.

Zdaniem prof. Zbigniewa Wilczka – biologa z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, finaliści – drzewa tegorocznej 12 edycji konkursu, mają bardzo bogatą historię i odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Jesteśmy dumni, że nasze drzewo zostało dostrzeżone.

Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów. Głosowanie będzie trwało od 1 do 30 czerwca 2022 r. przy użyciu jednego adresu e-mail. Strona do głosowania www.drzeworoku.pl

Zwycięzca konkursu co roku reprezentuje Polskę w konkursie europejskim Tree of the Year.

Organizatorem Konkursu Drzewo Roku jest Klub Gaja – Stowarzyszenie Ekologiczne w Wilkowicach. Misją Klubu Gaja jest ochrona naszej planety Ziemi – Gai oraz zachowanie środowiska naturalnego i różnorodności biologicznej dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Agnieszka Adrianowska

Szukaj