Koncert ku czci św. Cecylii w wykonaniu zespołu Trio Vivo oraz wręczenie statuetek przyjaciół Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku

  1. Start
  2. >>
  3. 2023
  4. >>
  5. listopad
  6. >>
  7. 24
  8. >>
  9. Koncert ku czci św....

Koncert ku czci św. Cecylii w wykonaniu zespołu Trio Vivo oraz wręczenie statuetek przyjaciół Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku

21 listopada w wigilię wspomnienia św. Cecylii odbył się w naszej szkole koncert ku czci naszej patronki.

Uroczystość ta to wspólne świętowanie naszej patronki św. Cecylii. Uczciliśmy tych, którzy na co dzień muzyką, śpiewem, słowem i różnoraką posługą oddają chwałę Bogu.

Organizatorami koncertu byli: Fundacja Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku, Salezjańskie Szkoły Muzyczne w Lutomiersku, Wspólnota Zakonna.

Wspólne świętowanie łączyło wiele elementów: podsumowanie działalności Fundacji, spotkanie z bliskimi nam ludźmi, świętowanie naszej patronki oraz wdzięczność tym, którzy nam pomagają – dobrodziejom.

Ks. Dariusz Skowron SDB Prezes Fundacji wspomniał, że Fundacja powstała w 2017 roku, a w swoich założeniach, misji i celach ma za zadanie wspieranie działań edukacyjno–wychowawczych Salezjańskich Szkół Muzycznych i Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowego „Don Bosco” w Lutomiersku.

Poprzez pracę na rzecz kultury, sztuki, nauki i wychowania, organizując wydarzenia kulturalne, edukacyjne, naukowe, poprzez różne projekty i inicjatywy docieramy do swoich odbiorców – zdolnej, utalentowanej młodzieży.

W tym roku Fundacja organizowała i współorganizowała następujące wydarzenia:

  • VII Letnią Akademię Organową Młodych

  • Poprzez inicjatywę „Podręcznik na start” zakupiono i dofinansowano podręczniki i materiały szkolne dla młodzieży uczącej się w naszej Szkole.

  • Ufundowano stypendia naukowe dla najzdolniejszego ucznia SOSM oraz przyznano nagrodę finansową dla jednego z najzdolniejszego ucznia SSM I

  • Uczestniczono w unowocześnianiu instrumentarium SSM, w dbaniu o zabytki i dziedzictwo kultury Lutomierskiego Klasztoru.

  • Wraz z Biurem Wydarzeń Kulturalnych Instytutem Pamięci Narodowej w warszawie współorganizowano koncert Totus Tuus upamiętniający św. Jana Pawła II

Ks. Dariusz podkreślił, że wszelkie inicjatywy, wydarzenia i inspiracje ukierunkowujemy na młodego człowieka, który potrzebuje pomocy i wsparcia. Wiemy, że dobre, piękne i wartościowe dzieła dokonują się nie na piedestale, nie w świetle fleszów, ale w cichości i skromności. Wiele dobra, które tu w lutomiersku w naszym dziele wizualnie możemy zobaczyć i nim się cieszyć jest owocem poświęconego własnego czasu oraz własnych środków.

W minionym roku Fundacja rozpoczęła inicjatywę wdzięczności ofiarodawcom i dobrodziejom. Tak więc podczas spotkania honorową statuetkę i tytuł Przyjaciele Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku dziękując za bezinteresowną pomoc, otwarte serce, wsparcie i życzliwość otrzymali: 

  • Renata i Jarosław Komorowscy
  • Piotr Błaszczyk

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, którą poprowadził tegoroczny maturzysta Krzysztof Dziedzic.

Główną część koncertu poprzedził występ Adriana Szmigielskiego, ucznia z klasy fortepianu pani Urszulu Cichońskiej, który wykonał Preludium i fugę c-moll z drugiego tomu Das Woltemperiet Klavier Jana Sebastiana Bacha oraz Mazurek Cis-moll op.63 nr 3 Fryderyka Chopina.

Głównym wydarzeniem tego wieczoru był występ Trio Vivo w składzie:

  • Magdalena Kling- Fender – skrzypce,
  • Robert Fender – wiolonczela
  • Hanna Holeksa – fortepian

Vivo Trio to zespół istniejący od 1997 r. Od początku obecni są w jego składzie skrzypaczka Magdalena Kling —Fender i wiolonczelista Robert Fender, przy fortepianie od 2018 Hanna Holeksa. Artyści bardzo aktywnie koncertują solowo i w różnych składach kameralnych w Polsce i zagranicą. Dokonali szeregu nagrań płytowych z muzyką Beethovena, Schuberta, Ravela, Tansmana, Kleckiego.

Wykonali oni Trio fortepianowe B-dur op. 11 Ludwiga van Beethovena:

  • Allegro con brio,
  • Adagio,
  • Tema con variazioni: Allegretto

oraz Cztery pory roku Astora Piazzolli.

  • Otoio porteio (Jesień) 1969 
  • Invierno porteio (Zima) 1969
  • Primavera porteia (Wiosna) 1969
  • Verano portefio (Lato) 1965

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz, dyrektorzy instytucji państwowych, placówek oświatowych, artystycznych i zakonnych, grono pedagogiczne, wychowawcy, młodzież szkolna, dobrodzieje i melomani.

Pośród nich przywitano:

Ks. Kazimierza Dąbrowskiego – Dyrektora Salezjańskich Szkół Muzycznych w Lutomiersku i Domu Zakonnego w Lutomiersku
Roberta Jakubowskiego – Burmistrza Miasta i Gminy Konstantynów Łódzkie
Annę Łosiak – Skarbnik Miasta Konstantynów Łódzki
Krystiana Iwanowa – Dyrektora Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie
Magdalenę Glebę – Zastępcę Dyrektora Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie
Mirosławę Marszałek – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Konstantynowe Łódzkim
Iwonę Siuchtę – Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w Kazimierzu
Adriana Kmiecika – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Lutomiersku
Ks. Dariusza Husaka SDB – Dyrektora Salezjańskich Szkół Rzemiosł w Łodzi
Ks. Przemysława Solarskiego SDB – Dyrektora Domu zakonnego i Dzieł Salezjańskich w Łodzi przy ul. Wodnej
Łukasza Kadłubowskiego – Członka Rady Fundacji
Anetę Adamiak i ks. Piotra Kępę SDB – Członków Zarządu Fundacji

Dariusz Skowron SDB

Szukaj