Uroczystości jubileuszowe 25-lecia SOSM

  1. Start
  2. >>
  3. 2021
  4. >>
  5. wrzesień
  6. >>
  7. 30
  8. >>
  9. Uroczystości jubileuszowe 25-lecia SOSM

Uroczystości jubileuszowe 25-lecia SOSM

Nasza dwudziestopięciolatka ma się dobrze!

W poniedziałek, 27 września 2021 roku odbyła się urodzinowa uroczystość. Po ćwierć wieku od otwarcia szkoły ten jeden, wyjątkowy wrześniowy dzień poświęciliśmy wspomnieniom. Trudno się bez nich obejść, gdy powraca się w szkolne mury jako były wychowanek. A gdy jest się nauczycielem – tego dnia nakładają się na siebie obrazy chłopców z 1996 roku i dojrzałych czterdziestolatków, mieszają się roczniki, klasy, przeszukiwana pamięć odsłania nagle zapomniane czyjeś imię. Jest słoneczne przedpołudnie. Niektórzy pojawili się wcześniej, inni właśnie docierają. Tuż przy wjeździe na teren szkoły można poczuć wyjątkową atmosferę. Są kierujący ruchem, odświętnie ubrani uczniowie, W holu czekają pamiątki, publikacje, jubileuszowe gadżety. W kościele trwają próby do koncertu. Słychać śmiech, radość miesza się z niedowierzaniem- niektórzy nie byli tu bardzo długo.

O 11.30 zgodnie z planem rozpoczyna się Eucharystia pod przewodnictwem księdza Inspektora ks. Tadeusza Jareckiego, przełożonego salezjanów inspektorii warszawskiej. Koncelebruje dwudziestu kapłanów. Brzmi muzyka, która jest kwintesencją tej części rocznicowych obchodów. Animacja muzyczna w wykonaniu Chóru Kameralnego KOE z Sokołowa Podlaskiego, którym dyryguje Aneta Mroczek, (rocznik 2010)  jest niezwykle podniosła. Dzieło Michała Sławeckiego (rocznik 2001)  „MISSA IN HONOREM BEATAE MIARIAE VIRGINIS sub titulo AUXILIUM CHRISTIANORUM(zobacz fragment) budzi wzruszenie. Dźwięki wypełniają przestrzeń, a w niepozornym kościele klasztornym czujemy się jak w sali filharmonicznej. Przy organach akompaniuje Tomasz Śnieżak (rocznik 2001). Po Mszy czeka nas dalsza uczta dla ducha i ucha- koncert czterech utalentowanych i uznanych już artystów, który prowadzi, jak zawsze profesjonalnie, Elżbieta Stępnik.

Błażej Musiałczyk (rocznik 2002) wykonuje „Pièce d’orgue” BWV 572 Jana Sebastiana Bacha, Jarosław Kocik (rocznik 2010) współczesny utwór Wariacje nt. „Christus Vincit” Denisa Bédarda, Krzysztof Hotloś (rocznik 2002) „Danse Macabre” Camille Saint-Saëns`a w transkrypcji na organy. Na koniec słyszymy Dominika Kozłowskiego (rocznik 2016) śpiewającego własny utwór „Magnificat” oraz „Pieta Signore” Anonima. Potężne brawa zbierają wszyscy artyści. I podziękowania serdeczne od dyrekcji szkoły. A my tam w ławkach zaszyci wpadamy w coraz większy zachwyt, wbici w dumę, że jesteśmy częścią tej społeczności i tego wydarzenia.

Po Eucharystii i koncercie  przemieszczamy się do nowego budynku, powoli witając i rozpoznając kolejnych przybyszów z przeszłości. Cieszymy się również z przybycia oficjalnych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, a są to m. in:

Mirosław Suski – Dyrektor Generalnego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, Waldemar Flajszer – Łódzki Kurator Oświaty, Włodzimierz Stanek – Dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Łódzkiego, Marcin Walicki – Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Regionu łódzkiego, Tadeusz Borkowski –  Wójt Gminy Lutomiersk, Tadeusz Rychlik – Przewodniczący Rady Gminy Lutomiersk, Liliana Kaleta – Sekretarz Gminy Lutomiersk, Danuta i Maksymilian Celeda, prof. dr hab. Roman Grucza, prof. dr hab. Aleksandra Grucza-Rogalska, ks. prałat Grzegorz Kopytowski – dyrektor Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej, liczni dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół muzycznych z regionu oraz Szkół Salezjańskich.

W auli atmosfera jest równie podniosła, co w kościele. Tu muzyka króluje głównie we wspomnieniach. Składający życzenia i gratulacje i prezenty podkreślają rolę, jaką pełni SOSM II stopnia im. Ks. Antoniego Chlondowskiego na muzycznej mapie regionu, kraju i za jego granicami. Wzruszające jest wspomnienie profesora Gruczy, który wyciąga kartkę – widokówkę sprzed lat, z pozdrowieniami z Rzymu i podpisami uczniów. Na ekranie oglądamy fotografie – nie do wiary, jak się wszystko zmieniło: i ludzie, i miejsca.

Księża dyrektorzy: Zbigniew Malinowski – inicjator i dusza szkoły oraz  Kazimierz Dąbrowski  dyrektor trzymający od lat pieczę nad całością otrzymują medale: Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – medal Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej prof. dr hab. Piotra Glińskiego, trzej nauczyciele za pełną oddania pracę pedagogiczną dyplomy honorowe Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu: Agnieszka Adrianowska zobacz, Emilia Merecka-Kułak, Agnieszka Wrocławska-Wieczorek a wszyscy świadomość, że nieprzypadkowo wyszli, wybiegli czy wyfrunęli stąd wyjątkowi muzycy. I to oni są naszą największą wartością. Bo szkoła to uczniowie – jak podkreśla Ksiądz Dąbrowski w swoim przemówieniu.  Uroczystość prowadzi wzruszony Ksiądz Dariusz Skowron (rocznik 2003 a obecnie wicedyrektor). W imieniu wychowanków głos zabiera Błażej Musiałczyk, dziękując salezjanom za opiekę.

Po zakończeniu czas na posiłek. Przy wyjściu czekają torby upominkowe z płytą i książką wspomnieniową „Muzyczny Lutomiersk” (zobacz fragment). Będzie czas na przeczytanie wspomnień koleżanek i kolegów później, a ja mam nadzieję, że historie zainspirują do kolejnych relacji, które chętnie znów wydamy.

Dzień jeszcze trwa, pogoda dopisuje, na Campo Bosco rozpoczynają się mniej formalne obchody. Słychać zewsząd rozmowy przerywane śmiechem, stare żarty, swoisty, wyjątkowy język, w którym żyjemy. Są śpiewy, będą tańce. Niektórzy przyjechali z rodzinami i małymi dziećmi. Wszystko jak w rodzinie. Potem będzie wspólny wieczór i noc dla wytrwałych… i trzeba wracać do domów. Niektórzy wpadli na chwilę, inni na kilka, kilkanaście godzin. Zapada zmrok. Odjeżdżam w nostalgicznym nastroju. Czuję oddech czasu. Myślą wybiegam wprzód. Ile jeszcze jubileuszowych zjazdów przed nami? Oby jak najwięcej.

Szkoło trwaj, inspiruj, ucz i wychowuj!

E. Merecka-Kułak

Zapraszamy do galerii

Fot.: Mateusz Janas

Na okoliczność jubileuszu 25-lecia naszej Szkoły słowa uznania i gratulacji skierowali do nas:

Błogosławieństwo Apostolskie Papieża Franciszka zobacz

Waldemar Flajszer – Łódzki Kurator Oświaty zobacz

Marcin Walicki – Starszy Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej zobacz

Tadeusz Borkowski – Wójt Gminy Lutomiersk zobacz

prof. dr hab. Sławomir Kamiński – Prorektor ds. artystycznych, naukowych i współpracy międzynarodowej Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu zobacz

prof. dr hab. Roman Grucza – Dyrektor Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego w Turznie zobacz

prof. dr hab. Aleksandra Grucza-Rogalska – Kierownik Katedry Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zobacz

dr Joanna Derenda-Łukasik – Dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy zobacz

Beata Kępińska – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach zobacz

Adrian Kmiecik – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Lutomiersku zobacz

Anna Juszczak – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim zobacz

Małgorzata Musiałowska – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie zobacz

Piotr Szewczyk – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bełchatowie zobacz

Andrzej Grześkowiak – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sieradzu zobacz

Izabela Wiechno – Dyrektor Katolickich Szkół SPSK w Łodzi zobacz

Maciej Celiński – Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim zobacz

Aneta Mroczek – Dyrygent Chóru Kameralnego KOE z Sokołowa Podlaskiego zobacz

Paweł Zaprat – Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi zobacz

Anna Dryniak-Szczechowicz – Dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi zobacz

Szukaj